Veterinary Fascial Manipulation

Jest to terapia powięzi, która została opracowana przez włoskiego fizjoterapeutę Luigiego Stecco. Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością w leczeniu dolegliwości bólowych i innych objawów ze strony układu ruchu. Jest to jedna z najlepiej przebadanych metod terapeutycznych.

Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł na podstawie dokładnego wywiadu, testów ruchowych oraz za pomocą palpacji.

W wyniku kontuzji, urazów, stanów zapalnych powtarzających się przeciążeń dochodzi do tzw. densyfikacji powięzi. Densyfikacja polega na zwiększeniu gęstości substancji międzykomórkowej powięzi i zmiany orientacji włókien kolagenowych z ewentualnym zwiększeniem ich liczby. Dochodzi do nieprawidłowego rozłożenia sił działających na staw i w efekcie pojawia się ból, ograniczenie ruchomości, czy też zmniejszenie siły mięśniowej.

Uwzględnia całościowe podejście do ciała konia, traktując poszczególne jego segmenty jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewniana jest przez powięź.

Obejmuje ona całościową analizę systemu powięziowego oraz manipulacji określonych punktów na ciele konia zwanymi centrami koordynacji oraz centrami fuzji (centra koordynacji są to m.in. punkty, w których spotyka się siła wektorowa, punkty powięzi głębokiej, które są zaangażowany w koordynację określonego ruchu).

Celem AFM jest:

$

Przywrócenie i poprawa funkcji układu powięziowego

$
Zwiększenie wydolności ruchowej warstw powięziowych i lepko sprężystości luźnej tkanki łącznej
$
Przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych i funkcji organizmu
$
Zmniejszenie bólu i sztywności
$
Poprawa propriorecepcji i koordynacji

Wskazania do terapii AFM:

$
Urazy i przeciążenia układu kostno- stawowego i mięśniowego
$
Sztywność i ograniczenia ruchomości
$
Zaburzenia posturalne
$
Bolesność mięśni
$
Wady postawy
$
Kulawizny
Locations
inż. Natalia Podpirko
telefon: +48 509 989 574
mail: nat.vitalityequine@wp.pl
NIP 1251703716
Regon 385692442
Follow Us
Copyright © 2024 Strona stworzona przy współpracy z DANET Władysławowo
error: Strona jest chroniona.